Faktoring

Co to jest faktoring i kiedy warto skorzystać z takiej usługi? Przedstawiamy kilka najważniejszych faktów odnośnie usługi faktoringu. Sprawdź, dlaczego warto wybrać tę opcję i dowiedz się, jak otrzymać natychmiastowe wpłaty ze swoich faktur!

Faktoring – co to jest?

Faktoring (z ang. factoring) to usługa, w ramach której przedsiębiorca (faktorant), po wystawieniu swojemu klientowi faktury z odroczonym terminem płatności, przekazuje ją do sfinansowania firmie faktoringowej (faktorowi – czyli firmie faktoringowej jak FaktorOne). To prosty proces, który pomaga natychmiast odblokować swoje środki!

Faktor wypłaca przedsiębiorcy nawet w ciągu 24 h należne mu na podstawie danej faktury pieniądze w formie zaliczki – w wysokości do 100% wartości faktury. Należy jednak nie tylko wyjaśnić definicję faktoringu, ale przede wszystkim podkreślić, jakie możliwości daje. Dzięki faktoringowi faktur przedsiębiorca od razu ma dostęp do zarobionych przez siebie pieniędzy i nie musi już czekać́ na zapłatę za fakturę przez swojego klienta, żeby móc tymi pieniędzmi dysponować.

Faktoring finansowy sprawia, że przedsiębiorca może inwestować, zatrudniać nowych pracowników, przyjmować i realizować kolejne zlecenia, terminowo regulować własne należności lub... wyjechać na wakacje. To on sam decyduje, na co przeznacza swoje pieniądze, a my cierpliwie czekamy na uregulowanie należności.


Faktoring to mniej czekania, a więcej środków na bieżące działania Twojej firmy.
Mniej zatorów płatniczych, więcej inwestycji! Mniej zamrożonych pieniędzy, więcej zleceń!

Jak działa faktoring?

Wykonałeś usługę, zrealizowałeś projekt, sprzedałeś towar, ale zarobionych pieniędzy nie masz na koncie, bo wystawiasz faktury z długimi terminami płatności? Nie musisz w ten sposób zamrażać swoich środków i martwić się brakiem gotówki na bieżące działania swojej firmy.

Korzystając z faktoringu należności, pieniądze z wystawionych faktur możesz mieć na firmowym koncie nawet tego samego dnia, zapewniając swojej firmie płynność finansową.

Jak działa faktoring? Ty przesyłasz nam fakturę, my wypłacamy Ci zarobione przez Ciebie pieniądze i czekamy na wpłatę od Twoich klientów. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje o naszych rozwiązaniach, które zapewniły już bezpieczeństwo wielu polskim przedsiębiorcom. Sprawdź i skontaktuj się z nami!

<strong>wykonujesz usługę i wystawiasz Klientowi fakturę</strong>

wykonujesz usługę i wystawiasz Klientowi fakturę

<strong>fakturę przekazujesz nam, a my wypłacamy Ci pieniądze</strong>

fakturę przekazujesz nam, a my wypłacamy Ci pieniądze

<strong>Ty masz pieniądze na bieżące wydatki i kolejne zlecenia</strong>

Ty masz pieniądze na bieżące wydatki i kolejne zlecenia

<strong>my czekamy na płatność od Twojego Klienta </strong>

my czekamy na płatność od Twojego Klienta

Firma faktoringowa – czym się zajmuje?

Skoro wiesz już, co to jest faktoring, czas zdefiniować określenie firma faktoringowa. To podmiot, który świadczy usługę faktoringu. Może to być zarówno faktor bankowy, jak i pozabankowy. Ten drugi typ faktora, jak w przypadku FaktorOne, jest niezależną instytucją finansową, która wspiera Twoją firmę i pozwala Ci cieszyć się stałym dostępem do wypracowanych środków.

Firma faktoringowa przejmuje wystawione przez Ciebie faktury z długim terminem płatności i zamienia je na gotówkę, którą następnie przekazuje Ci nawet w kilka godzin. To prosty, szybki i łatwy sposób na zarządzanie swoim kapitałem.

Faktoring należności

Usługa, którą świadczy faktor, jest często określana także jako faktoring wierzytelnościowy lub faktoring należności. Ma to związek m.in. z tym, że faktoring dotyczy nieopłaconych przez Twoich kontrahentów należności. To klasyczna forma rozwiązania, w której tak jak wspominaliśmy wcześniej, występują dwie najważniejsze strony: faktor i faktorant.

Faktoring należności pozwala na szybkie i łatwe finansowanie należności faktoranta, co przekłada się na eliminację zatorów płatniczych czy zmniejszenie ryzyka związanego z płatnościami.

Źródłem wpłaty w klasycznym faktoringu należności są kontrahenci. To podmioty, z którymi Twoja firma prowadzi relacje handlowe, czyli np. odbiorcy Twoich usług i produktów, z którymi masz podpisane umowy.

Poznaj naszą ofertę faktoringu

Usługi faktoringowe – co możesz zyskać?

 • Pieniądze, które zarobiłeś z tytułu wykonanej usługi, dostarczonych produktów czy skończonego projektu, dostajesz praktycznie od ręki (zazwyczaj w ciągu 24 h). Usługa faktoringu pozwala Ci na dysponowanie środkami od razu i przeznaczenie ich na dowolnie wybrany cel.

 • Faktoring zapewnia płynność i stabilność finansową Twojej firmie. Masz gwarancję bezpieczeństwa, bo w razie problemów z brakiem gotówki na bieżące działania, zawsze możesz sfinansować fakturę i błyskawicznie uzyskać dostęp do zamrożonych w niej pieniędzy.

 • Usługi faktoringowe pozwolą Ci cieszyć się dobrymi relacjami z klientami, którym możesz teraz wydłużyć terminy płatności. W zamian za to, oni chętniej oferują̨ Ci kolejne zlecenia. W ten sposób zyskujesz przewagę konkurencyjną!

 • Faktoring zapewnia Ci stały dostęp do pieniędzy, dzięki czemu na czas regulujesz własne zobowiązania. Możesz uzyskać większe rabaty u swoich dostawców, zmniejszając tym samym koszty!

 • Twoja firma cieszy się wizerunkiem rzetelnego partnera w biznesie, bo nigdy nie brakuje Ci pieniędzy na wykonanie nietypowych zleceń i uregulowanie należności. Jeśli dbasz o pozytywne relacje ze swoimi partnerami biznesowymi, przeczytaj więcej o tym, jak wykorzystać faktoring w kreowaniu pozytywnego wizerunku marki.

 • Firma faktoringowa (faktor) monitoruje spłatę należności przez Twoich klientów i pomaga Ci w ewentualnej windykacji przeterminowanych należności. Natomiast dzięki dodatkowym 30 lub 60 dniom na spłatę faktury przez Twojego kontrahenta, które otrzymujesz od FaktorOne, nie musisz podejmować nerwowych kroków zbyt szybko. Tym samym możesz maksymalnie długo zachować pozytywne relacje ze swoimi klientami – nawet tymi, którzy mają w zwyczaju płacić po terminie!

 • Faktoring, w odróżnieniu od kredytu obrotowego, nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy.

Faktoring – dla kogo przeznaczone jest to rozwiązanie?

Faktoring jest usługą, z której mogą skorzystać:

 • wszystkie firmy (w tym jednoosobowe, startupy i przedsiębiorstwa z sektora MŚP), które rozliczają się bezgotówkowo na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności,

 • przedsiębiorcy, którzy szukają alternatywnych metod finansowania bieżącej działalności firmy i którzy nie mają wystarczającego kapitału obrotowego, by taką działalność sfinansować,

 • przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć swoją atrakcyjność względem potencjalnych odbiorców, oferując im wydłużone terminy płatności, przy zachowaniu płynności finansowej własnego przedsiębiorstwa,

 • firmy, które na co dzień borykają się z problemem braku płynności finansowej, spowodowanym zamrożeniem pieniędzy w wystawionych fakturach,

 • firmy z branży transportowej, HoReCa, budowlanej, handlowej i usługowej czy produkcyjnej, w których trend na długie terminy płatności i nieterminowe płatności jest szczególnie widoczny.

MIT: Faktoring to usługa dla dużych firm i podmiotów gospodarczych

FAKT: Faktoring to usługa dla wszystkich przedsiębiorców, a liczba firm z sektora MŚP i JDG, korzystających z mikrofaktoringu rośnie z roku na rok!

MIT: Faktoring to usługa dla dużych firm i podmiotów gospodarczych

Faktoring dopasowany do Twojej branży i wielkości firmy

Faktoring jest usługą elastyczną, dzięki czemu może sprostać wymaganiom praktycznie każdej branży. Nie ma również znaczenia, czy działasz w modelu B2B, jesteś freelancerem czy skończyłeś z pracą etatową, by wreszcie spróbować sił we własnym biznesie.

Wybrany wspólnie z profesjonalnym doradcą produkt faktoringowy może okazać się najlepszym i najszybszym rozwiązaniem określonych problemów konkretnych przedsiębiorców z danego sektora.

Faktoring dla firm budowlanych i deweloperów oraz faktoring dla firm handlowo-usługowych zapewnia przedsiębiorstwom spokojne funkcjonowanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami.

Faktoring dla firm produkcyjnych pomaga mniejszym przedsiębiorstwom sprostać wymogom tych dużych, gwarantując im pieniądze na bieżącą działalność, które w przeciwnym razie zostałyby na wiele tygodni zamrożone w wystawionych fakturach.

W ramach faktoringu dla firm transportowych dopasowane rozwiązania pozwalają zachować płynność finansową również przy jednorazowych zleceniach oraz obsługiwane są waluty, co znacznie ułatwia im współpracę z międzynarodowymi firmami.

Z faktoringu korzysta również coraz więcej firm z branży HoReCa, w której szczególnie ważnym aspektem rozwoju działalności jest budowanie pozytywnych relacji z kontrahentami i wizerunku rzetelnego partnera biznesowego.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest małym firmom i freelancerom zmierzyć się z długimi terminami płatności, które nierzadko są warunkiem podjęcia współpracy z dużym odbiorcą. Nasza oferta obejmuje również usługi faktoringowe stworzone z myślą o małych firmach. Mikrofaktoring ma bowiem na celu pomoc mikroprzedsiębiorcom w kluczowych dla ich biznesu momentach – dokładnie wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebują.

Niezależnie od tego, jak doskonały jest Twój pomysł na biznes, młode firmy często nie posiadają wystarczająco dużego kapitału obrotowego. Z tego powodu trudniej jest im pozyskać środki na finansowanie bieżących działań lub rozkręcenie biznesu do momentu, w którym zacznie on generować przychody i zainteresuje potencjalnych inwestorów. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz faktoring dla startupów – który może okazać się ciekawym rozwiązaniem problemu braku pieniędzy na rozwój i inwestycje.

Wybierz faktoring dla swojej firmy

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Usługi faktoringowe – ile to kosztuje?

Koszt faktoringu zależy od produktu, który wybierzesz. W niektórych produktach płacisz jedynie dzienną prowizję od wartości sfinansowanej faktury, w niektórych cieszysz się stałą opłatą abonamentową, a w jeszcze innych płacisz miesięczną opłatę za przyznany Ci limit faktoringowy.

Aby poznać szczegóły, poproś naszego konsultanta o szczegółową tabelę opłat wybranego produktu.

Rada dla Ciebie!

Nasi Klienci często przerzucają koszty związane z faktoringiem na swoich kontrahentów, którzy są skłonni zapłacić nieco więcej za towar czy usługę, w zamian za długi termin płatności na fakturze!

Rada dla Ciebie!

 

 

 

Jakie są rodzaje faktoringu?

Wyróżniamy następujące rodzaje faktoringu: wierzytelnościowy, dłużny, niepełny, pojedynczy oraz globalny. Czym wyróżniają się te usługi faktoringowe?

Faktoring wierzytelnościowy

Wyobraź sobie, że masz firmę, świadczysz usługi, wystawiasz faktury – również takie z długim terminem płatności. Nie chcesz czekać na zapłatę, bo potrzebujesz pieniędzy na bieżące inwestycje. Dlatego przekazujesz fakturę wystawioną Twojemu kontrahentowi do sfinansowania przez faktora (FaktorOne). Faktor czeka na wpłatę od Twojego kontrahenta, Ty (faktorant) przeznaczasz pieniądze na dowolnie wybrany cel. Wszyscy są zadowoleni, Twoja marka rośnie w siłę! Faktoring wierzytelnościowy to tak naprawdę pełna nazwa usługi zwanej potocznie faktoringiem. Kiedy zatem słyszysz, że ktoś mówi o faktoringu, w większości przypadków ma na myśli właśnie faktoring wierzytelnościowy.

Faktoring dłużny (odwrotny)

Masz firmę. Zanim zrealizujesz usługę lub zaoferujesz gotowy produkt, musisz sam zamówić towar czy zapłacić zewnętrznej firmie IT za wdrożenie nowych rozwiązań. To kosztuje, a Ty nie masz wolnych środków. Zwracasz się do faktora, który pokrywa Twoje zobowiązania wobec dostawców lub kontrahentów. Na tym właśnie polega faktoring dłużny, znany też jako faktoring odwrotny – my płacimy Twoim dostawcom i kontrahentom natychmiast, a Ty masz czas, żeby spokojnie zebrać środki i uregulować swoje zobowiązania. Twoja firma idzie do przodu!

Faktoring niepełny (z regresem)

W tej formie faktoringu faktor wypłaca Ci pieniądze za wystawione przez Ciebie faktury, ale w sytuacji, gdy Twój klient nie zapłaci w określonym terminie, będziesz musiał zwrócić otrzymaną zaliczkę. Zalety? Wybierając faktoring niepełny, Twoje pieniądze nie są zamrożone w fakturach. Masz środki na rozwój firmy, zapewniasz jej płynność finansową i cieszysz się niższym kosztem finansowania. My sprawdzamy Twoich klientów przed wypłatą pieniędzy, dbając dodatkowo o Twoje bezpieczeństwo.

Faktoring pojedynczy

Faktorowi przekazujesz do sfinansowania tylko wybrane przez Ciebie faktury. Doskonała opcja dla Ciebie, jeśli: potrzebujesz finansowania jedynie od czasu do czasu, realizujesz jednorazowe transakcje i wystawiasz faktury z tego tytułu, masz za dużo środków zamrożonych w fakturach lub potrzebujesz szybkich pieniędzy na inwestycję.

Faktoring globalny

To typowy produkt faktoringowy, w ramach którego przekazujesz do faktora wszystkie faktury wystawiane klientom zgłoszonym i zaakceptowanym w ramach Twojej usługi.

Czym różni się faktoring od kredytu?

Zarówno faktoring, jak i kredyt mogą zapewnić poprawę płynności finansowej Twojej firmy. Pamiętaj jednak o tym, że tylko faktoring:

 • nie przyczynia się do wzrostu zadłużenia Twojej firmy

 • nie zmniejsza jej zdolności kredytowej,

 • nie wymaga twardych zabezpieczeń,

 • przyznawany jest dużo szybciej,

 • nie pogarsza ratingu przedsiębiorstwa,

 • daje Ci przewagę konkurencyjną (możesz oferować dłuższe terminy płatności i zachowywać wizerunek rzetelnego partnera w biznesie),

 • poprawia skuteczność zarządzania wierzytelnościami,

 • pozwala ograniczyć koszty administracyjne.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule porównującym faktoring a kredyt.

Dlaczego nasza firma faktoringowa dostarczy Ci najlepsze rozwiązania?

W naszej pracy wyznajemy zasadę, że jesteśmy tu dla Ciebie, działamy jako Twój partner i wspólnie pracujemy na Twój sukces. Co zapewni Ci FaktorOne, a nie zaoferują Ci inne firmy faktoringowe?

 • Jesteśmy elastyczni – powiedz nam, jakie masz potrzeby i w jakiej branży działasz, a zaproponujemy Ci faktoring idealnie dopasowany do Twojej firmy.

 • Za nasze produkty byliśmy wielokrotnie nagradzani, a ich opracowanie przebiega w oparciu o wnikliwą analizę potrzeb naszych Klientów.

 • Jesteśmy pewnym i bezpiecznym partnerem z ugruntowaną pozycją na rynku.

 • Dbamy o Twoje bezpieczeństwo i uważnie sprawdzamy Twoich kontrahentów, by nie narażać Cię na dodatkowe ryzyko.

 • Naszym Klientom udostępniamy mobilny system FaktorOne24. Umożliwia on łatwą kontrolę spłaty faktur i wysokość dostępnego limitu oraz wysyłanie faktur do sfinansowania przez telefon!

Zapisz się do naszego newslettera – pobierz bezpłatnie e-booka i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami oraz aplikacjami.

Obserwuj nas na portalach społecznościowych – podpowiadamy, jak prowadzić biznes i informujemy o tym, co ważne.

„Nie jesteśmy tylko instytucją finansową. FaktorOne to ludzie! Profesjonaliści, którzy staną się opiekunami Twojego biznesu i pomogą Ci go rozwijać! Bo nasz sukces to przede wszystkim sukces Twojej firmy!”