Rodzaje faktoringu i ich korzyści dla firmy

Zanim przedstawimy Ci dostępne rodzaje faktoringu, upewnij się, czy wiesz czym jest faktoring. Faktoring to usługa, w ramach której Ty jako przedsiębiorca, po wystawieniu swojemu Klientowi faktur z odroczonym terminem płatności, przekazujesz je do sfinansowania Faktorowi – czyli firmie faktoringowej. Dzięki temu, nie musisz czekać na swoje pieniądze. Otrzymujesz je od Faktora od ręki, za co płacisz określoną w umowie prowizję i możesz dalej rozwijać swoją firmę, gwarantując jej płynność finansową. Ty zajmujesz się biznesem, a Faktor czeka na wpłaty od Twoich Kontrahentów. Faktoring niejedno ma jednak imię... Z jakich rodzajów faktoringu możesz skorzystać decydując się na usługę faktoringu? Jakie rodzaje faktoringu dostępne są na rynku i który będzie najkorzystniejszy dla Twojej firmy? Sprawdź poniższe definicje i wybierz faktoring dla siebie!

Rodzaje faktoringu i ich korzyści dla firmy

Rodzaje faktoringu

  •  Faktoring wierzytelnościowy i faktoring dłużny

FAKTORING WIERZYTELNOŚCIOWY (zwany po prostu FAKTORINGIEM) -Wyobraź sobie, że masz firmę, świadczysz usługi, wystawiasz faktury - również takie z długim terminem płatności. Nie chcesz czekać na zapłatę, bo potrzebujesz pieniędzy na inwestycje. Dlatego przekazujesz fakturę wystawioną Twojemu klientowi do sfinansowania przez Faktora (FaktorOne). Faktor czeka na wpłatę od Twojego kontrahenta, Ty (Faktorant) przeznaczasz pieniądze na dowolnie wybrany cel. Wszyscy są zadowoleni, Twoja marka rośnie w siłę!

(Faktoring wierzytelnościowy to tak naprawdę pełna nazwa usługi zwanej potocznie faktoringiem. Kiedy zatem słyszysz, że ktoś mówi o faktoringu, w większości przypadków ma na myśli właśnie faktoring wierzytelnościowy.)

FAKTORING DŁUŻNY - Masz firmę. Zanim zrealizujesz usługę lub zaoferujesz gotowy produkt, musisz sam zamówić towar, zapłacić zewnętrznej firmie IT za wdrożenie nowych rozwiązań, etc. To kosztuje, a Ty nie masz wolnych środków.Zwracasz się do Faktora, który pokrywa Twoje zobowiązania wobec dostawców/ kontrahentów. My płacimy im natychmiast, Ty masz czas żeby spokojnie zebrać środki i zapłacić za swoje zobowiązania. Twoja firma idzie do przodu! Tak, wiemy - niektórzy powiedzą, że tak samo działa kredyt. Założenie, proces, efekt i koszty rzeczywiście są podobne, ale faktoring nie obniża Twojej zdolności kredytowej, nie wpływa negatywnie na bilans firmy, nie wymaga twardych zabezpieczeń, a przy okazji sprawdzamy wiarygodność Twoich klientów, dzięki czemu jest dużo bardziej bezpieczny!

  • Faktoring pełny (bez regresu) i faktoring niepełny (z regresem)

FAKTORING PEŁNY (BEZ REGRESU) - w tej formie faktoringu nie musisz zwracać wypłaconej Ci zaliczki faktorowi, gdy dłużnik nie zapłaci za fakturę w terminie. Innymi słowy jeżeli Twój Klient nie uregulował należności, Faktor nie zażąda od Twojej firmy zwrotu wypłaconej kwoty zaliczki, ale we własnym zakresie odzyska dług we współpracy z ubezpieczycielem należności. FaktorOne przejmuje ryzyko niewypłacalności i windykację należności. ZALETY? Masz gwarancję odzyskania należności, wolną głowę i wolne środki!
 
FAKTORING NIEPEŁNY (Z REGRESEM) - w tej formie faktoringu Faktor wypłaca Ci pieniądze za wystawione przez Ciebie faktury, ale w sytuacji, gdy Twój klient nie zapłaci w określonym terminie, będziesz musiał  zwrócić otrzymaną zaliczkę. ZALETY? Twoje pieniądze nie są zamrożone w fakturach, my sprawdzamy Twoich klientów przed wypłatą pieniędzy dbając o Twoje bezpieczeństwo, masz pieniądze na rozwój firmy, zapewniasz jej płynność finansową, cieszysz się niższym kosztem finansowania, my pomagamy Ci w ewentualnej windykacji.

  • Faktoring pojedynczy i faktoring globalny

FAKTORING POJEDYNCZY - Faktorowi przekazujesz do sfinansowania tylko wybrane przez Ciebie faktury. Doskonała opcja dla Ciebie jeśli: potrzebujesz finansowania jedynie od czasu do czasu, realizujesz jednorazowe transakcje i wystawiasz faktury z tego tytułu, masz za dużo środków zamrożonych w fakturach lub potrzebujesz szybkich pieniędzy na inwestycję.
 
FAKTORING GLOBALNY - jest typowym produktem faktoringowym, w ramach którego przekazujesz do Faktora wszystkie faktury wystawiane Klientom zgłoszonym do umowy faktoringowej. Decydujesz, które faktury mają być finansowane, a które są jedynie widoczne w systemie i które możesz w każdym momencie zgłosić do finansowania. Doskonała opcja dla Ciebie jeśli: potrzebujesz ciągłego finansowania zapewniającego płynność finansową, jesteś zmuszony do wystawiania wielu faktur z długim terminem płatności, masz problemy ze ściąganiem należności i oczekujesz od Faktora wsparcia nie tylko poprzez finansowanie, ale również poprzez dyscyplinowanie niesolidnych dłużników.

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.