Wakacje przedsiębiorcy - 5 porad, jak wykorzystać je produktywnie.

Masz dość kiedy wszyscy mówią Ci, że „powinieneś wziąć kilka dni urlopu”, „zapomnieć o wszystkim i wyluzować się” albo „po prostu wyłączyć telefon”? Poniżej znajdziesz 5 praktycznych rad i pomysłów, jak przetrwać wolne dni, bez strat dla Twojego biznesu i co najważniejsze – w dobrym samopoczuciu!

Wakacje przedsiębiorcy - 5 porad, jak wykorzystać je produktywnie.

Majówka, długi weekend, wakacje - szczególnie w tym czasie odczuwasz zapewne jak to naprawdę jest być przedsiębiorcą. Kiedy wszyscy biorą wolne, wyjeżdżają na wymarzone wakacje, przemierzają górskie szlaki lub leżą bezczynnie nad basenem – Ty, właściciel firmy wbrew powszechnej opinii wcale nie testujesz kolejnego kurortu na Mauritiusie. Owszem, podobnie jak wszyscy cieszysz się z wolnego czasu, ale robisz to z myślą, że wreszcie… będzie można nadrobić zaległości w pracy, w spokoju i bez dzwoniącego wiecznie telefonu!

A może jesteś tym drugim typem przedsiębiorcy – wczasowicza. Typem, który owszem – wyjeżdża z rodziną, ale na plaży i w hotelowej restauracji wiecznie siedzi z telefonem i komputerem, bo przecież projekty, ludzie, sprzedaż, maile… Sprawdź nasze 5 rad, które pozwolą Ci odpoczywać nie tylko dobrze, ale przede wszystkim produktywnie i spokojnie.

1.       Przełącz się na tryb wakacyjny, zaplanuj „wakacyjne” wyzwania

Nie staraj się zawrócić kijem Wisły. Niezależnie od tego, jak bardzo nie podoba Ci się fakt, że „w wakacje to i tak nikt prawie nie pracuje”, „w sierpniu i tak niczego nie załatwimy”, a „majówkę to trzeba spisać na straty”, nie przekonasz społeczeństwa do tego, że przecież trzeba pracować i toczyć te kulę „bo jest robota do zrobienia!”. Zamiast się frustrować, przełącz się na tryb wakacyjny i zastanów się jak najlepiej wykorzystać ten okres.

Jeśli w wakacje Twój biznes zwalnia, może to dobry moment na remont lub przeprowadzkę biura, konserwację maszyn, przegląd samochodów, wdrożenie nowej strony internetowej? Jeśli nie potrafisz spokojnie zamknąć za sobą drzwi do biura, zastanów się, co możesz zrobić, by okres spowolnienia wykorzystać produktywnie, ale w sposób, który nie będzie zbyt angażujący ani dla Ciebie, ani dla Twoich pracowników. Regeneracja jest bowiem dla przedsiębiorcy tak samo ważna, jak dla sportowców. Bez niej nie osiągniesz sukcesu.

2.       „Odłącz się” świadomie!

Jak pokazują badania, w czasie wakacji zerkamy na telefon niemal 5 razy częściej, niż normalnie, co oznacza, że sprawdzasz telefon kilkaset razy w czasie doby. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który jest zawsze „na posterunku” robisz to jeszcze częściej, bo zaglądasz dodatkowo do skrzynki mailowej, sprawdzasz sms-y, odpisujesz na wiadomości.

Zmień podejście. Wakacje to ten moment kiedy powinieneś się „wyłączyć”, ale warto zrobić to świadomie. Przygotuj automatyczne odpowiedzi tak w skrzynce mailowej, jak i w innych aplikacjach, których używasz do kontaktów w biznesie. Określ w nich datę swojego powrotu z urlopu, wyznacz osobę do kontaktu na czas Twojej nieobecności lub podaj numer telefonu, na wypadek pilnych, awaryjnych sytuacji. Pozwoli Ci to znacznie ograniczyć ilość spraw, z którymi będziesz musiał zmierzyć się w czasie urlopu, a dodatkowo przekonasz się, że naprawdę większość z nich może poczekać do Twojego powrotu.

Jak się okazuje, takie odcięcie się od telefonu, może okazać się nie tylko relaksujące, ale również bardzo produktywne. Richard Branson, brytyjski przedsiębiorca, miliarder i twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group, przestrzega zasady wakacyjnego „odłączenia się” od urządzeń mobilnych i wykorzystuje ten czas do pracy koncepcyjnej. Jak sam mówi: „Żeby odciąć się maksymalnie, zostawiam telefon w domu lub w pokoju hotelowym, na tak długo jak to tylko możliwe – czasami nawet na kilka dni. Zamiast telefonu, biorę ze sobą długopis i notatnik. Wolny od stresów związanych z normalnym dniem pracy, często znajduję nowe rozwiązania starych problemów i generalnie jestem bardziej kreatywny jeśli chodzi o nowe inspiracje.”

Z dala od firmy, bieżących problemów i tony maili, w atmosferze spokoju i odpoczynku, możesz często zobaczyć coś, czego nie widzisz na co dzień lub wpaść na pomysł, którego normalnie nigdy byś nie wymyślił – z braku czasu, w biegu. Postaraj się zatem zwolnić i „stanąć obok” z otwartą głową.

3.       Wakacje – czas na plany

Podoba Ci się opcja efektywnego spędzenia wolnego czasu? Przeznacz go na weryfikację i robienie firmowych planów. Z dala od czterech ścian swojego biura, masz okazję spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy, Zweryfikuj stare plany, zrób nowe. Pomyśl o wszystkich aspektach swojego biznesu. Może wpadniesz na pomysł stworzenia nowego produktu, ulepszenia procesu obsługi Klienta lub zamówień, zmiany opakowania, etc. Dzięki temu nie tylko stworzysz jasny plan rozwoju swojego biznesu, ale także skończysz wakacje z poczuciem dobrze spędzonego czasu.

Krótko mówiąc, pracuj „nad” firmą a nie „w” firmie. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie większego spotkania po Twoim powrocie z wakacji, w czasie którego wspólnie ze swoimi pracownikami, przyjrzycie się bliżej Twoim propozycjom, przemyśleniom i planom.

4.       Poćwicz, poczytaj…

Nie znosisz poczucia, że marnujesz czas, który mógłbyś poświęcić na ulepszanie i rozwijanie swojej firmy? Wykorzystaj wakacje na zbieranie inspiracji i pracę nad samym sobą – to na pewno zaprocentuje! Przeczytaj poradniki, których nigdy nie miałeś czasu przeczytać, zaopatrz się w najnowsze wydanie magazynu marketingowego lub gazet branżowych, przeczytaj biografię milionera, Twojego autorytetu w świecie biznesu lub po prostu człowieka, którego podziwiasz. Dobrym pomysłem będzie także aktywność fizyczna, dzięki której po wakacjach wrócisz do pracy zrelaksowany i ze zdwojoną siłą do dalszej pracy.

5.       Odpocznij i spędź czas ze swoją rodziną

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Popracuj nad tym! W końcu nie bez powodu mówi się o tym, jak ważna jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Znajdowaniem czasu na sprawy firmowe i rodzinne. To w końcu dlatego to robisz. Ciężka praca i odnoszenie sukcesów nie ma sensu jeśli nie potrafisz znaleźć dystansu, poświęcić czasu swoim dzieciom, a wreszcie wydać zarobionych pieniędzy na to, co sprawi Ci przyjemność.

Aby spokojnie odpocząć,warto oczywiście zawczasu podjąć kroki, które pozwolą Ci nie martwić się tak bardzo o losy Twojej firmy. Skorzystaj z aplikacji do delegowania zadań i monitorowania projektów. Wyznacz swojego zastępcę i daj mu szerszy wachlarz kompetencji na czas Twoich wyjazdów. Weź faktoring, który pozwoli Ci na odległość, przez telefon finansować faktury, by w czasie Twoich wakacji firma nie została bez pieniędzy. Nie myśl o straconych zleceniach, niższej sprzedaży, o tym, jak radzą sobie bez Ciebie Twoi pracownicy lub jak firma i biznes radzą sobie bez nich. Podejdź do sprawy tak, jak mówi o tym Brian Dyson, były CEO Coca-Coli:

„Wyobraź sobie, że życie to sztuczka, w trakcie której żonglujesz 5 piłkami – te piłki to praca, rodzina, zdrowie, przyjaciele i Twoja dusza. Praca jest jak piłeczka kauczukowa. Jeśli ją upuścisz, odbije się od podłoża i wróci do Ciebie. Pozostałe piłki zrobione są ze szkła. Jeśli upuścisz jedną z nich, zniszczy się, zarysuje, pęknie lub potłucze na małe kawałki. Już nigdy nie będzie taka sama. Musisz zrozumieć, jak ważna w Twoim życiu jest równowaga."

Dlatego następnym razem w obliczu długiego weekendu, majówki czy wakacji, przełącz się na tryb wakacyjny, ustaw target na work-life balance i daj sobie luz i czas by spojrzeć na swoją firmę z perspektywy górskich szczytów lub wzburzonych fal oceanu – tak, jak lubisz!

Zajrzyj na bloga FaktorOne i zainspiruj się z nami!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.