Płynność finansowa - numer 1 w biznesie! Dowiedz się dlaczego!

Co to jest płynność finansowa przedsiębiorstwa, dlaczego jej utrzymanie jest tak ważne i czemu, to właśnie ona powinna być numerem 1 w Twoim biznesie?! Przeczytaj, zanim będzie za późno!

Płynność finansowa - numer 1 w biznesie! Dowiedz się dlaczego!

Wykonane na czas zlecenie, usługa wykonana zgodnie z oczekiwaniami, produkty dostarczone do odbiorcy. Z pozoru wszystko układa się doskonale, ale… Tym ‘ale’ jest bardzo często długi termin płatności na fakturze, który sprawia, że choć na Twojej liście pojawił się kolejny zadowolony Klient, to pieniędzy za wykonane zlecenie nadal nie ma na firmowym koncie. Pracownicy czekają na wypłatę, pora zapłacić ZUS i podatki, zakupić kolejne materiały, by zadowolić następnego klienta, a środków brak. Konieczność terminowego regulowania własnych zobowiązań w obliczu kilku kontrahentów z terminem płatności odroczonym nawet do 60 czy 90 dni to moment, w którym Twoja firma zaczyna tracić płynność finansową. Płynność finansową, która jest na ustach wszystkich, którzy mówią językiem sukcesu. Dlaczego jej utrzymanie jest tak ważne i dlaczego jej zagwarantowanie powinno być numerem 1 w Twoim biznesie?

Płynność finansowa rozumiana jako zdolność przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, w tym wynagrodzeń dla pracowników, dokonywania zakupów i finansowania codziennej działalności firmy, to problem, z którym zmaga się ponad 25% polskich przedsiębiorstw. W dużej mierze jest on spowodowany zatorami płatniczymi i zamrożeniem pieniędzy w fakturach, na które najszybszym lekarstwem jest obecnie usługa faktoringu. Dlaczego zagwarantowanie firmie płynności jest tak ważne i jakie krótko- i długofalowe skutki może przynieść jej utrata dla przedsiębiorcy?

Skutki utraty płynności finansowej 

Pogorszenie relacji z kontrahentami

Brak płynności, a co za tym idzie brak środków na opłacenie bieżących należności – na przykład zapłacenie za wykonaną usługę, czy dostarczony towar, może skutkować utratą rabatów, koniecznością zapłaty jedynie w gotówce, odmową dalszego świadczenia usług, a nawet zerwaniem umowy z kontrahentem, czy dostawcą. To z kolei wpłynie niekorzystnie na świadczenie usług odbiorcom, cenę towarów, a nawet zaprzestanie realizacji zleceń, co jest już prostą drogą ku upadłości firmy. W przypadku terminowych płatności względem dostawców liczyć można natomiast nie tylko na większe rabaty, ale również szybsze dostawy. Rachunek zysków i strat jest prosty…

Problemy z pracownikami, spadek motywacji


 Brak pieniędzy na wypłaty dla pracowników w naturalny sposób wpłynie na znaczne pogorszenie relacji na linii pracodawca – pracownik, spadek motywacji zespołu, obniżenie wydajności pracowników, utratę autorytetu, a na dłuższą metę, utratę doświadczonej i wykwalifikowanej kadry. W sytuacji, gdy pensje są wypłacane na czas, pracownicy mają poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a ich motywacja i wydajność rośnie. Czują wtedy, że mogą liczyć na swojego pracodawcę i chętnie odwdzięczają mu się za to, lepiej wykonując powierzone im obowiązki.

Spadek zdolności kredytowej


 Utrata płynności finansowej skutkuje również problemami z otrzymaniem ewentualnego kredytu na rozwój firmy. Banki niechętnie finansują firmy, które nie mają stabilnej sytuacji finansowej, a brak dostępu do kredytów może w pewnym momencie zahamować rozwój przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego bieżącą działalność, prowadząc do upadłości.

Utrata wizerunku marki

 Płynność finansowa ma również ogromne znaczenie w budowaniu pozytywnego wizerunku marki, który jest jednym z ważnych czynników warunkujących jej sukces. Jeśli firma nie płaci na czas zobowiązań lub nie realizuje terminowo zleceń w związku z brakiem środków, zyskuje sobie reputację kontrahenta, na którym nie można polegać i któremu nie warto zlecać nowych zamówień. Taka zła sława roznosi się zazwyczaj w branży w tempie lawiny, powodując brak zleceń, a w konsekwencji upadłość. Wizerunek solidnej marki to natomiast przepustka do poszerzenia grona odbiorców za pomocą najsilniejszego, a jednocześnie najtańszego narzędzia na jakie liczyć może ogromna ilość firm – rekomendacji zadowolonych klientów.

Sposoby na utrzymanie płynności finansowej 

Co robić, żeby nie dopuścić do utraty płynności finansowej? Należy stale monitorować bilans wpłat i kosztów, a w momencie pojawienia się pierwszych oznak utraty płynności reagować natychmiast, zanim jeszcze firma odczuje jej negatywne skutki.

Jednym z najłatwiej i najszybciej dostępnych sposobów na zagwarantowanie płynności jest faktoring, który stosować można zarówno na regularnych zasadach, jak i jedynie w momentach, kiedy utrata płynności ma charakter jedynie chwilowy. Faktoring to usługa, w ramach której przedsiębiorca (Faktorant), po wystawieniu swojemu Klientowi faktury z odroczonym terminem płatności, przekazuje ją do sfinansowania firmie faktoringowej (Faktorowi - FaktorOne)

Korzystając z faktoringu i orzymując natychmiastowy dostęp do gotówki z faktur, masz środki na uregulowanie bieżących zobowiązań, stałych opłat, inwestycje i rozwój swojego biznesu. Dodatkowo zyskujesz wizerunek rzetelnego partnera w biznesie, dzięki temu, że terminowo płacisz swoje należności i szybko i sprawnie realizujesz nowe zlecenia. 

Faktoring a kredyt

Innym sposobem na utrzymanie płynności jest kredyt obrotowy, jednak nie jest on dostępny dla wszystkich. W związku z ograniczeniami dotyczącymi stażu, twardych zabezpieczeń i obrotów firmy, wielu małych przedsiębiorców nie może liczyc na pomoc banku w tym zakresie. Faktoring jest dużo szybszy i łatwieszy, a jednocześnie dostępny dla wszystkich, już od pierwszego dnia działalności i bez konieczności przedstawiania twardych zabezpieczeń czy historii obrotów.

Brak płynności finansowej niesie ze sobą długotrwałe i bardzo negatywne w skutkach konsekwencje, z którymi wielu przedsiębiorców nie jest w stanie sobie poradzić. Utrata klientów, pracowników i zleceń może raz na zawsze pogrzebać działalność firmy, dlatego tak ważne jest by zabezpieczyć płynność juz od samego początku funkcjonowania biznesu na rynku. 

Zainteresowany? Przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

Jeśli chcesz poznać szczegóły naszych rozwiązań, wypełnij formularz. Nasz Doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Usługi faktoringowe – co możesz zyskać?

  • Pieniądze, które zarobiłeś z tytułu wykonanej usługi, dostarczonych produktów czy skończonego projektu, dostajesz praktycznie od ręki (zazwyczaj w ciągu 24 h). Usługa faktoringu pozwala Ci na dysponowanie środkami od razu i przeznaczenie ich na dowolnie wybrany cel.
  • Faktoring zapewnia płynność i stabilność finansową Twojej firmie. Masz gwarancję bezpieczeństwa, bo w razie problemów z brakiem gotówki na bieżące działania, zawsze możesz sfinansować fakturę i błyskawicznie uzyskać dostęp do zamrożonych w niej pieniędzy.
  • Usługi faktoringowe pozwolą Ci cieszyć się dobrymi relacjami z Klientami, którym możesz teraz wydłużyć terminy płatności. W zamian za to, oni chętniej oferują Ci kolejne zlecenia. W ten sposób zyskujesz przewagę konkurencyjną!
  • Faktoring zapewnia Ci stały dostęp do pieniędzy, dzięki czemu na czas regulujesz własne zobowiązania. Możesz uzyskać większe rabaty u swoich dostawców, zmniejszając tym samym koszty!
  • Twoja firma cieszy się wizerunkiem rzetelnego partnera w biznesie, bo nigdy nie brakuje Ci pieniędzy na wykonanie nietypowych zleceń i uregulowanie należności. Jeśli dbasz o pozytywne relacje ze swoimi partnerami biznesowymi, przeczytaj więcej o tym, jak wykorzystać faktoring w kreowaniu pozytywnego wizerunku marki.
  • Firma faktoringowa (faktor) monitoruje spłatę należności przez Twoich klientów i pomaga Ci w ewentualnej windykacji przeterminowanych należności. Natomiast dzięki dodatkowym 30 lub 60 dniom na spłatę faktury przez Twojego kontrahenta, które otrzymujesz od FaktorOne, nie musisz podejmować nerwowych kroków zbyt szybko. Tym samym możesz maksymalnie długo zachować pozytywne relacje ze swoimi klientami – nawet tymi, którzy mają w zwyczaju płacić po terminie!
  • Faktoring, w odróżnieniu od kredytu obrotowego, nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy
Usługi faktoringowe – co możesz zyskać?

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie mamy!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.