Finansowanie sprzedaży

W jaki sposób radzą sobie z finansowaniem sprzedaży i z jakich zewnętrznych źródeł finansowania działalności najchętniej korzystają mali i średni przedsiębiorcy w Polsce? Jakie mają możliwości, a jakie ograniczenia? Poniżej znajdziecie kilka najpopularniejszych sposobów finansowania inwestycji i zakupów polskich firm.

Finansowanie sprzedaży

Finansowanie sprzedaży

Finansowanie sprzedaży - zwane powszechnie faktoringiem, to usługa polegająca na wypłaceniu przedsiębiorcy należności z wystawionych przez niego faktur, przed upływem ich terminu płatności. Faktor (firma faktoringowa) w ten sposób finansuje sprzedaż, wypłacając przedsiębiorcy zaliczkę w wysokości do 100% wartości na fakturze. Następnie to faktor czeka na zapłatę, podczas gdy przedsiębiorca przeznaczyć może otrzymane pieniądze na dowolny cel. Ta forma finansowania sprzedaży staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw gdyż opiera się na zarobionych już przez nich pieniądzach, przez co jest łatwiejsza do uzyskania niż kredyt, nie wymaga twardych zabezpieczeń, jest bezpieczniejsza niż pożyczka i dostępna już od pierwszego dnia działalności. Możliwość otrzymania pieniędzy z faktur już w 24h od momentu przekazania ich do faktora, gwarantuje firmom pieniądze na bieżącą działalność i pozwala im zachować płynność finansową. Finansowanie sprzedaży za pomocą faktoringu zyskało na popularności szczególnie w świetle wprowadzonych ostatnio zmian w zakresie Split Payment, w wyniku którego przedsiębiorcy utracili możliwość fiansowania swojej działalności za pomocą obracanie 

Kredyt

Jednym z najbardziej popularnych sposobów finansowania zakupów i inwestycji w firmie jest niewątpliwie kredyt, którego za odpowiednią opłatą, udzielić może przedsiębiorcy jedynie bank i to po uprzednim określeniu celu, na jaki pieniądze z kredytu zostaną przeznaczone. Choć warunki udzielania kredytów małym i średnim firmom, uległy ostatnimi czasy zmianom, nadal duża część wniosków jest odrzucana ze względu na brak zdolności kredytowej, niedostateczny staż firmy lub brak twardych zabezpieczeń. Wielu przedsiębiorców korzysta z kredytu obrotowego ratalnego, który pomaga im w utrzymaniu płynności finansowej, a który udzielany jest na wiele lat. Do jego otrzymania wystarczy zazwyczaj przedstawienie PITu za poprzedni rok oraz wyciąg z określonego okresu z rachunku firmowego. Alternatywnym produktem jest także kredyt ratalny lub kredyt w rachunku bieżącym, a w obliczu konieczności zakupu maszyn, nieruchomości, sprzętu lub pojazdów, także kredyt inwestycyjny.

Pożyczka

W odróżnieniu od kredytu, pożyczki udzielić może firmie każda instytucja - nie tylko bank, za ustaloną opłatą, a przedsiębiorca nie musi określać celu, na jaki przeznaczy otrzymane pieniądze. Zgodnie z przepisami, koszt pożyczki dzieli się na część stałą i zmienną, przy czym ta pierwsza nie może przekroczyć 25% wartości pożyczanej kwoty, a druga 30% całości w stosunku rocznym. Z pożyczek korzystają przede wszystkim właściciele nowopowstałych firm, które nie mogą liczyć na pozytywną decyzję banku w kwestii udzielenia im kredytu. Rodzajem pożyczki, z którego chętnie korzystają freelancerzy i właściciele mikrofirm jest także finansowanie działalności firmy za pomocą karty kredytowej, a jej spłata w ustalonym terminie nie wiąże się praktycznie z żadnymi kosztami.

Leasing

Kolejną obok kredytu i pożyczek formą zewnętrznego finansowania działalności firm, bardzo chętnie wykorzystywaną przez polskich przedsiębiorców z sektora MSP jest leasing. Małe firmy najczęściej wybierają leasing operacyjny, w którym Vat uwzględniony jest w kolejnych ratach, w przeciwieństwie do leasingu finansowego, w których leasingobiorca stając się właścicielem przedmiotu leasingu, musi z góry opłacić cały podatek VAT. W takich sektorach jak branża budowlano-montażowa w celu finansowania inwestycji z leasingu korzysta aż 48,8% przedsiębiorstw. Zgodnie z raportem Związku Polskiego Leasingu 45% całego rynku leasingu stanowi leasing samochodów do 3,5 t – tym 70% leasingowanych pojazdów to samochody firmowe.

Finansowanie zakupów

Jeśli brakuje Ci pieniędzy na zakup towarów, możesz także skorzystać z jeszcze innej formy finansowania, jaką jest finansowanie zakupów za pomocą faktoringu odwrotnego, zwanego także faktoringiem dłużnym. Na czym polega ta usługa? Firma, której dostawca wystawił fakturę za dostarczony towar lub wykonaną usługę, przekazuje tę fakturę do firmy faktoringowej (Faktora), która bez zbędnej zwłoki reguluje takie zobowiązanie. Faktor czeka następnie na wpłatę od Faktoranta, który ma zazwyczaj więcej czasu na uzbieranie potrzebnych środków niż termin określony na fakturze. Jakie sa korzyści faktoringu dłużnego? Przedsiębiorca ma możliwość finansowania działalności firmy i realizowania kluczowych dostaw nawet w momencie chwilowego braku środków. Dzięki wydłużonemu terminowi do zapłaty, nie tylko otrzymuje od Faktora dodatkowy czas na uregulowanie zobowiązania, ale również  ma możliwość zaangażowania bieżących środków w realizację nowych zleceń, dzięki czemu zyskuje na konkurencyjności. Jego firma zyskuje wizerunek solidnej marki – nie spóźnia się z płatnościami względem swoich dostawców, co jest istotne w świetle utrzymania wzorowej współpracy, a dostawcy często oferują większe rabaty kontrahentom, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania.

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Tak osiągają sukces nasi Klienci!

Marka Tomato - mały może dużo!


Mikroprzedsiębiorcy nie muszą już bać się wyzwań stawianych im przez wielkie firmy. Marka Tomato - niewielka firma produkująca pamiątki z drewna, doskonale poradziła sobie w obliczu takiego wyzwania. Obejrzyj film, przekonaj się, jak faktoring może pomóc Ci w rozwoju Twojej firmy i skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże Ci dobrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej branży.

Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie mamy!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.