PIT-11 za 2019 – do kiedy pracodawca ma go przekazać?

Przedsiębiorcy mają już za sobą sporządzenie deklaracji PIT-11 i przesłanie jej do urzędu skarbowego. To jednak nie koniec ich obowiązków podatkowych. Do 2 marca 2020 roku zobowiązani są przekazać formularz swoim pracownikom.

PIT-11 za 2019 – do kiedy pracodawca ma go przekazać?

Sporządzenie zaznania PIT-11 było w tym roku dla płatników wyjątkowo trudnym zadaniem. Wprowadzona w 2019 roku ulga dla młodych, czyli zwolnienie z PIT pracowników do 26. roku życia, wymagała zmian w formularzu PIT-11. Obowiązująca jest jego 25. wersja. Do końca stycznia pracodawcy mieli czas na przesłanie do urzędu skarbowego informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2019 roku. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że do końca stycznia 2020 r. do urzędów wpłynęło 23 mln tych deklaracji.

Teraz, co do zasady, płatnicy mają czas do końca lutego na wysłanie rozliczenia PIT-11 pracownikom. Ponieważ ostatni dzień lutego 2020 roku wypada w sobotę, zgodnie z Ordynacją podatkową informacje te można przekazać do poniedziałku 2 marca.

Jak przekazać pracownikom PIT-11?

O ile przesłanie PIT-11 do urzędu skarbowego możliwe było wyłącznie drogą elektroniczną, o tyle pracownicy mogą go otrzymać w formie drukowanej. W dobie internetu pracodawcy często wybierają jednak wersję elektroniczną – takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić proces, eliminując z niego zbędną „papierkową robotę”. Wiele firm udostępnia pracownikom formularze na specjalnych, wewnętrznych platformach elektronicznych. Co istotne, według stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 grudnia 2019 roku, na taką formę wysyłki musi zgodzić się sam pracownik[1]. Zgodnie z interpretacją, taka zgoda może być przyznana na piśmie lub drogą elektroniczną.

Za naruszenie przepisów grożą kary

Niedotrzymanie terminu lub zlekceważenie obowiązku przekazania pracownikom deklaracji PIT zagrożone jest karą skarbową. Zgodnie z art. 80 § 2 kodeksu karnego skarbowego „płatnik […], który wbrew obowiązkowi nie składa w terminie podatnikowi lub właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej […], podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”. Ile wynosi kara w przeliczeniu na złotówki? Zgodnie z art. 48 § 1 tego samego aktu kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku wynosi ono 2600 zł, zatem minimalna grzywna to 260 zł, a maksymalna – 52 tys. zł.

Rozliczenie PIT dla pracowników od 15 lutego

Choć pracodawcy mają czas, co do zasady, do końca lutego na przekazanie pracownikom deklaracji PIT, zapewne część płatników zrobi to szybciej. Urząd skarbowy już od 15 lutego przyjmuje zeznania podatkowe, np. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Twój e-PIT to wstępnie wypełnione formularze. Pracownicy rozliczający np. PIT-37 mogą sprawdzić automatycznie wygenerowane zeznanie, zaakceptować je lub wprowadzić w nim zmiany bądź całkiem odrzucić i uzupełnić deklarację samodzielnie. Jeśli podatnik zignoruje obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym, takie zeznanie zostanie potraktowane jako zaakceptowane i przesłane.[1] Interpretacja indywidualna nr 566496/I w sprawie przekazania pracownikom informacji PIT-11 drogą elektroniczną (sygn. 0112-KDIL3-2.4011.449.2019.1.MKA)

Zajrzyj na bloga FaktorOne i zainspiruj się z nami!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.