Podstawową zaletą faktoringu jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Gdy wyślesz do faktora wystawioną fakturę z odroczonym terminem płatności, otrzymasz nawet do 100 proc. widniejącej na niej kwoty, w zależności od uzgodnionych wcześniej i zapisanych w umowie warunków. W ten sposób od razu zyskasz środki na zakup materiałów, opłacenie składek ZUS czy uregulowanie innych firmowych zobowiązań.
Faktoring to jednak nie tylko możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy. Jako przedsiębiorca powinieneś poznać też pozostałe zalety faktoringu:
Jeżeli zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu, powinieneś wiedzieć, że ten sposób finansowania ma korzystny wpływ na kondycję finansową Twojej firmy. Dzięki dostępowi do środków możesz płacić swoje zobowiązania w ustalonych terminach. Co więcej, faktoring jest dla Ciebie dostępny bez względu na to, jak długo działasz na rynku i jakiej wielkości jest Twoja firma – usługa jest skierowana zarówno do małych, jak i dużych podmiotów gospodarczych.
Przez wiele lat wokół faktoringu narosło wiele mitów. Prawdą jest jednak, że jak każda inna usługa finansowa, także ta ma zarówno plusy, jak i minusy. Zastanawiasz się, jakie są główne wady faktoringu?
Jedną z częściej wskazywanych jest fakt, że korzystanie z faktoringu wiąże się z opłatami. Ich wysokość może być porównywalna do kosztów kredytu obrotowego, chociaż w dużej mierze jest to zależne od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Chcesz zminimalizować koszty związane z faktoringiem? Pamiętaj, że faktorowi nie musisz przekazywać wszystkich wystawionych faktur. Faktoring to elastyczna usługa finansowa, z której możesz korzystać również jedynie sporadycznie. Pamiętaj też, że w odróżnieniu od kredytu obrotowego usługę faktoringu możesz wrzucić w koszty prowadzenia działalności.
Jakie są jeszcze wady faktoringu? Pewną niedogodnością może być też konieczność poinformowania kontrahentów o fakcie korzystania z faktoringu. Ma to miejsce przy wyborze faktoringu jawnego (otwartego). Ponieważ jednak istnieją różne rodzaje faktoringu, nie zawsze będziesz musiał powiadamiać swoich klientów o cesji wierzytelności. Możesz zdecydować się na faktoring ukryty (cichy).
Mimo że faktoring nie jest pozbawiony wad, ewentualne niedogodności są niewielkie – zwłaszcza w porównaniu do korzyści płynących z tego rozwiązania.
Wady i zalety faktoringu mogą wpływać na ocenę tej usługi. Ich znajomość pozwoli Ci jednak określić, czy faktoring jest sposobem finansowania, który sprawdzi się w Twojej firmie. Jeżeli dostrzegasz potencjał drzemiący w faktoringu i chcesz z niego skorzystać, pozostaje jeszcze pytanie, jaki faktoring wybrać. Czym wyróżnia się dobry faktoring?
Atrakcyjna i uczciwa oferta faktoringu jest przede wszystkim dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy. Skoro faktoring ma wspomóc Twoją firmę, musi być narzędziem, które będzie dostępne wtedy, gdy będziesz go potrzebować. Wybierając faktoring dla firmy, musisz zwrócić uwagę na warunki – powinny one być transparentne. Jeżeli mimo wnikliwego zapoznania się z treścią umowy nadal nie wiesz, ile zapłacisz za dostęp do faktoringu, współpraca nie zapowiada się pomyślnie.
Szukasz dobrego faktoringu dla swojej firmy? Skorzystaj z usługi od FaktorOne. Przejrzyste warunki współpracy, brak dodatkowych opłat i wsparcie specjalistów to wyróżniki partnerskiej relacji.