Zalety i wady faktoringu – o czym warto wiedzieć?

Twoi kontrahenci zwracają się do Ciebie o coraz dłuższe terminy płatności? Jeżeli chcesz poprawić płynność finansową swojej firmy, rozważ usługę faktoringu. Poznaj najważniejsze zalety i wady faktoringu, aby ocenić, czy skorzystanie z tej usługi finansowej przyniesienie Twojej firmie oczekiwane korzyści.

Zalety i wady faktoringu – o czym warto wiedzieć?

Zalety faktoringu – dlaczego warto z niego skorzystać?

Podstawową zaletą faktoringu jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Gdy wyślesz do faktora wystawioną fakturę z odroczonym terminem płatności, otrzymasz nawet do 100 proc. widniejącej na niej kwoty, w zależności od uzgodnionych wcześniej i zapisanych w umowie warunków. W ten sposób od razu zyskasz środki na zakup materiałów, opłacenie składek ZUS czy uregulowanie innych firmowych zobowiązań.

Faktoring to jednak nie tylko możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy. Jako przedsiębiorca powinieneś poznać też pozostałe zalety faktoringu:

  • minimum formalności – faktoring często jest porównywany z kredytem obrotowym. Aby jednak otrzymać taki kredyt, przedsiębiorca musi mieć zdolność kredytową. W przypadku faktoringu zdolność kredytowa faktoranta nie jest najważniejsza, żeby otrzymać limit faktoringowy. Przedsiębiorca może otrzymać limit faktoringowy nawet na podstawie samego oświadczenia.  
  • ochrona przed zatorami płatniczymi – faktoring zapewnia dostęp do środków z faktury w terminie znacznie krótszym niż 30, 90 czy 120 dni, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych, które są jednym z głównych problemów polskich przedsiębiorców;
  • prosty sposób przekazywania faktur – nie ma potrzeby wysyłania wystawionych faktur za pośrednictwem poczty. Faktury do sfinansowania można przekazać faktorowi przez Internet. W rezultacie pieniądze na rachunku bankowym przedsiębiorcy mogą zostać zaksięgowane nawet w ciągu 24 godzin.

Jeżeli zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu, powinieneś wiedzieć, że ten sposób finansowania ma korzystny wpływ na kondycję finansową Twojej firmy. Dzięki dostępowi do środków możesz płacić swoje zobowiązania w ustalonych terminach. Co więcej, faktoring jest dla Ciebie dostępny bez względu na to, jak długo działasz na rynku i jakiej wielkości jest Twoja firma – usługa jest skierowana zarówno do małych, jak i dużych podmiotów gospodarczych.

Wady faktoringu – na co zwrócić uwagę?

Przez wiele lat wokół faktoringu narosło wiele mitów. Prawdą jest jednak, że jak każda inna usługa finansowa, także ta ma zarówno plusy, jak i minusy. Zastanawiasz się, jakie są główne wady faktoringu?

Jedną z częściej wskazywanych jest fakt, że korzystanie z faktoringu wiąże się z opłatami. Ich wysokość może być porównywalna do kosztów kredytu obrotowego, chociaż w dużej mierze jest to zależne od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Chcesz zminimalizować koszty związane z faktoringiem? Pamiętaj, że faktorowi nie musisz przekazywać wszystkich wystawionych faktur. Faktoring to elastyczna usługa finansowa, z której możesz korzystać również jedynie sporadycznie. Pamiętaj też, że w odróżnieniu od kredytu obrotowego usługę faktoringu możesz wrzucić w koszty prowadzenia działalności.

Jakie są jeszcze wady faktoringu? Pewną niedogodnością może być też konieczność poinformowania kontrahentów o fakcie korzystania z faktoringu. Ma to miejsce przy wyborze faktoringu jawnego (otwartego). Ponieważ jednak istnieją różne rodzaje faktoringu, nie zawsze będziesz musiał powiadamiać swoich klientów o cesji wierzytelności. Możesz zdecydować się na faktoring ukryty (cichy).

Mimo że faktoring nie jest pozbawiony wad, ewentualne niedogodności są niewielkie – zwłaszcza w porównaniu do korzyści płynących z tego rozwiązania.

Jak wybrać dobry faktoring dla firmy?

Wady i zalety faktoringu mogą wpływać na ocenę tej usługi. Ich znajomość pozwoli Ci jednak określić, czy faktoring jest sposobem finansowania, który sprawdzi się w Twojej firmie. Jeżeli dostrzegasz potencjał drzemiący w faktoringu i chcesz z niego skorzystać, pozostaje jeszcze pytanie, jaki faktoring wybrać. Czym wyróżnia się dobry faktoring?

Atrakcyjna i uczciwa oferta faktoringu jest przede wszystkim dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy. Skoro faktoring ma wspomóc Twoją firmę, musi być narzędziem, które będzie dostępne wtedy, gdy będziesz go potrzebować. Wybierając faktoring dla firmy, musisz zwrócić uwagę na warunki – powinny one być transparentne. Jeżeli mimo wnikliwego zapoznania się z treścią umowy nadal nie wiesz, ile zapłacisz za dostęp do faktoringu, współpraca nie zapowiada się pomyślnie.

Szukasz dobrego faktoringu dla swojej firmy? Skorzystaj z usługi od FaktorOne. Przejrzyste warunki współpracy, brak dodatkowych opłat i wsparcie specjalistów to wyróżniki partnerskiej relacji.

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!