Wakacje kredytowe dla firm. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Epidemia koronawirusa wpędziła firmy w tarapaty finansowe. Przedsiębiorcy odcięci od źródła zarobku mają trudności ze spłatą zobowiązań, w tym także kredytów. Banki w ramach pomocy dla firm decydują się jednak na odroczenie spłaty zadłużenia.

Wakacje kredytowe dla firm. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Niełatwa sytuacja przedsiębiorców w dobie koronawirusa nie pozostała obojętna sektorowi bankowemu. Zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich, instytucje te wdrożyły system pomocowy dla firm.

W komunikacie związek zaapelował do banków o odroczenie spłaty rat kredytów[1]. W przypadku kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych przewidziano zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 6 miesięcy. Wówczas łączny okres spłaty kredytu zostanie automatycznie wydłużony o czas, w którym spłata rat była odroczona.

O taką pomoc mogą wnioskować także przedsiębiorcy po uprzednim uzasadnieniu konieczności odroczenia spłaty rat. Zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich, kredytobiorcy powinni otrzymać dodatkowe wsparcie przy finansowaniu firmy w postaci kredytów obrotowych. Przedsiębiorcy, którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, mogą wnioskować o odnowienie go o kolejne sześć miesięcy. Warunkiem jest udokumentowana zdolność finansowa na koniec 2019 roku i udowodnienie strat wywołanych epidemią.

Co więcej, banki nie powinny pobierać opłat ani prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków o ulgi w spłacie kredytów. ZBP rekomenduje także, by wszelkie formalności były ograniczone do minimum. Najlepiej, by kredytobiorcy mogli złożyć wniosek zdalnie np. za pośrednictwem poczty elektronicznej lub e-bankowości.

Oferowana przez banki ulga nie jest równoznaczna ze zwolnieniem ze spłaty rat w tym okresie. Co więcej, warunki wakacji kredytowych mogą się różnić w zależności od banku i rodzaju kredytu, w szczególności mogą skutkować zwiększeniem łącznej sumy kredytu do spłaty. Jeśli zatem chcemy zachować ciągłość spłaty nie martwiąc się formalnościami, warto pomyśleć o zewnętrznym finansowaniu firm, które pomoże uregulować należności, także te wobec banków.

Faktoring alternatywą dla wakacji kredytowych

Zamiast odkładać zadłużenie w banku na później, można od razu się go pozbyć. W jaki sposób? Przedsiębiorcy, których długie terminy oczekiwania na płatność wpędziły w tarapaty finansowe, mogą liczyć na zastrzyk gotówki tuż po wystawieniu faktury.

Na tym w skrócie polega faktoring, czyli finansowanie faktur. Przedsiębiorca tuż po wystawieniu faktury sprzedażowej przekazuje ją firmie faktoringowej, która szybko wypłaca mu pieniądze. Wysokość wypłaty to określona procentowo część kwoty z faktury (przykładowo w FaktrorOne wysokość zaliczki wynosi zwykle 80-100% kwoty brutto z faktury) w kwocie wskazanej na dokumencie. Kontrahent przedsiębiorcy, który korzysta z takiego rozwiązania, na własną rękę rozlicza się z firmą faktoringową w późniejszym terminie. Tym samym faktorant, czyli przedsiębiorca, który przekazał firmie faktoringowej faktury do sfinansowania, nie musi czekać 30 czy nawet 60 dni na płatność od kontrahenta. Pieniądze trafiają na jego konto w ciągu najbliższych dni.

Co zatem daje faktoring? Szybka gotówka umożliwi przedsiębiorcom szybsze wywiązywanie się z zobowiązań. W dobie koronawirusa liczy się szybkość zdobywania środków na opłatę pensji dla pracowników, należności względem innych firm, uregulowanie składek na ZUS czy właśnie opłacenie rat w banku. Firmy faktoringowe oferują elastyczne warunki finansowania faktur, dostosowane do potrzeb firmy. Jej przychody, liczba faktur czy wielkość firmy nie mają żadnego znaczenia. W każdym biznesie korzystanie z usług faktoringu sprzyja zachowaniu płynności finansowej i utrzymaniu dobrych relacji biznesowych.

Wakacje kredytowe mogą odciążyć przedsiębiorców poprzez wykreślenie z listy zobowiązań finansowych spłaty rat do banku. To jednak rozwiązanie krótkotrwałe, a dług trzeba będzie spłacić po 3 lub 6 miesiącach. Alternatywnym lub dodatkowym rozwiązaniem dla wakacji kredytowych w czasie pandemii jest faktoring. Każda z tych form wsparcia ułatwi firmom zachowanie płynności finansowej i ratowanie firmy w obliczu pandemii.



[1] Komunikat ZBP w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19, https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki

Zajrzyj na bloga FaktorOne i zainspiruj się z nami!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.