Na kłopoty z płynnością finansową cierpi w pewnym momencie swojej działalności większość firm, niezależnie od tego w jakiej branży działają i jak duże są ich struktury. Problemy te pojawiają się szczególnie często w sytuacji, w której przedsiębiorstwo ma do czynienia z dużą liczbą kontrahentów, którzy żądają faktur z odroczonymi terminami płatności. W takiej sytuacji zamrożone środki mogą poważnie zakłócić funkcjonowanie firmy i sprawić, że straci ona swoją płynność finansową. A taka sytuacja często bywa pierwszym krokiem do upadłości. Dlatego to właśnie w obliczu problemów z płynnością wielu właścicieli i dyrektorów finansowych firm rozważa zaciągnięcie kredytu obrotowego lub wybranie faktoringu jako alternatywnego sposobu finansowania bieżącej działalności.
Należy przy tym pamiętać, że utrata płynności skutkuje trudnościami w ubieganiu się o kredyt i otrzymaniu go, a brak możliwości uzyskania kredytów na rozwój firmy może hamować działalność i rozwój przedsiębiorstwa, a w rezultacie jego niewypłacalność i upadłość. W ten sposób koło się zamyka.
Faktoring to wciąż jeszcze stosunkowo mało znany na polskim rynku sposób na szybkie poprawienie płynności finansowej firmy, zwłaszcza w przypadku tych przedsiębiorców, którzy nie mogą lub nie chcą skorzystać z kredytu obrotowego. Biorąc pod uwagę, że faktoring nie obniża zdolności kredytowej, nie ma przeszkód, by korzystać z obydwu form finansowania jednocześnie, należy jednak pamiętać o tym, że:
To właśnie te powody sprawiają, że faktoring z jego ekspresowym procesowaniem, szybką decyzją, skróceniem relacji na linii instytucja – klient i możliwością uzyskania finansowania ad hoc, dokładnie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, już na stałe wpisał się w codzienność wielu polskich firm jako podstawowe narzędzie wspierające ich działanie i rozwój.
Faktoring nie opiera się bowiem na posiadanym kapitale spółki czy jej twardych zabezpieczeniach. Jest źródłem finansowania na podstawie faktur wystawionych za sprzedaż towaru lub realizację usługi i opiera się na renomie i wiarygodności kontrahentów, udostępniając przedsiębiorcom ich własne, zarobione już i wynikające z wystawionych faktur pieniądze.
Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?
Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.