Dlaczego faktoring jest lepszy niż kredyt? Poznaj fakty!

Dlaczego faktoring jest lepszym źródłem finansowania dla mikroprzedsiębiorców niż kredyt? Te, tylko z pozoru, podobne do siebie produkty finansowe, różnią się od siebie pod wieloma względami. Przeczytaj i sprawdź, czy nie pora byś wypróbował nowe rozwiązania.

Dlaczego faktoring jest lepszy niż kredyt? Poznaj fakty!

Na kłopoty z płynnością finansową cierpi w pewnym momencie swojej działalności większość firm, niezależnie od tego w jakiej branży działają i jak duże są ich struktury. Problemy te pojawiają się szczególnie często w sytuacji, w której przedsiębiorstwo ma do czynienia z dużą liczbą kontrahentów, którzy żądają faktur z odroczonymi terminami płatności. W takiej sytuacji zamrożone środki mogą poważnie zakłócić funkcjonowanie firmy i sprawić, że straci ona swoją płynność finansową. A taka sytuacja często bywa pierwszym krokiem do upadłości. Dlatego to właśnie w obliczu problemów z płynnością wielu właścicieli i dyrektorów finansowych firm rozważa zaciągnięcie kredytu obrotowego lub wybranie faktoringu jako alternatywnego sposobu finansowania bieżącej działalności.

Faktoring czy kredyt?

Należy przy tym pamiętać, że utrata płynności skutkuje trudnościami w ubieganiu się o kredyt i otrzymaniu go, a brak możliwości uzyskania kredytów na rozwój firmy może hamować działalność i rozwój przedsiębiorstwa, a w rezultacie jego niewypłacalność i upadłość. W ten sposób koło się zamyka.
 
Faktoring to wciąż jeszcze stosunkowo mało znany na polskim rynku sposób na szybkie poprawienie płynności finansowej firmy, zwłaszcza w przypadku tych przedsiębiorców, którzy nie mogą lub nie chcą skorzystać z kredytu obrotowego. Biorąc pod uwagę, że faktoring nie obniża zdolności kredytowej, nie ma przeszkód, by korzystać z obydwu form finansowania jednocześnie, należy jednak pamiętać o tym, że:

Tylko faktoring:

 • nie przyczynia się do wzrostu zadłużenia firmy, w przeciwieństwie do kredytu, który jest długoterminowym obciążeniem
 • nie zmniejsza jej zdolności kredytowej
 • nie wymaga twardych zabezpieczeń (przewłaszczenia, hipotek, etc.)
 • nie wymaga długiego stażu przedsiębiorstwa (co najmniej 12 miesięcy dla kredytu, już od 0 miesięcy dla faktoringu)
 • dostępny jest zarówno dla mikroprzedsiębiorców, jak i freelancerów, którzy nie mogą liczyć na pomoc ze strony banków
 • nie wymaga aż tylu formalności co kredyt, a co za tym idzie przyznawany jest dużo szybciej i sprawniej - pieniądze na koncie masz już nawet w 24h
 • nie pogarsza ratingu firmy
 • zmniejsza ryzyko kredytowania kontrahentów
 • daje przewagę konkurencyjną za sprawą możliwości oferowania kontrahentom dłuższych terminów płatności
 • poprawia skuteczność zarządzania wierzytelnościami
 • pozwala ograniczyć koszty administracyjne

To właśnie te powody sprawiają, że faktoring z jego ekspresowym procesowaniem, szybką decyzją, skróceniem relacji na linii instytucja – klient i możliwością uzyskania finansowania ad hoc, dokładnie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, już na stałe wpisał się w codzienność wielu polskich firm jako podstawowe narzędzie wspierające ich działanie i rozwój.

Faktoring nie opiera się bowiem na posiadanym kapitale spółki czy jej twardych zabezpieczeniach. Jest źródłem finansowania na podstawie faktur wystawionych za sprzedaż towaru lub realizację usługi i opiera się na renomie i wiarygodności kontrahentów, udostępniając przedsiębiorcom ich własne, zarobione już i wynikające z wystawionych faktur pieniądze.

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.