Mały ZUS plus: kto skorzysta z tej ulgi, jak złożyć wniosek?

Ruszył program „mały ZUS plus”, w ramach którego nawet 320 tys. firm będzie mogło opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Co zmieniło się w przepisach i jak skorzystać z tej ulgi?

Mały ZUS plus: kto skorzysta z tej ulgi, jak złożyć wniosek?

Nawet 320 tys. przedsiębiorców od 1 lutego 2020 roku może wnioskować o niższe składki na ZUS. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, w kieszeniach tych podatników pozostanie łącznie 1,3 mld zł w skali roku[1]. Kto może skorzystać z programu i jak się do niego zgłaszać?

Mały ZUS plus – więcej osób zapłaci niższe składki

Od 1 lutego prawie dwukrotnie wzrósł próg przychodowy uprawniający do skorzystania z „małego ZUS”. Niższe składki mogą opłacać już nie tylko osoby, które zarobiły w ciągu roku maksymalnie 67,5 tys. zł. Próg został podniesiony do 120 tys. zł.

Z początkiem lutego zmieniły się nie tylko kryteria uprawniające do opłacania niższych składek, ale też sposób ich obliczania. Wysokość zależy od ujawnionego dochodu przedsiębiorcy. Podstawą ich wymiaru jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Bez zmian pozostaje jednak metoda obliczenia maksymalnej i minimalnej podstawy wymiaru składek na ZUS. Jej wartość musi się mieścić między 30% pensji minimalnej a 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Zatem w 2020 roku minimalna podstawa wymiaru składek na ZUS wyniesie 780 zł, a maksymalna 3136,20 zł.

Kto nie skorzysta z tej ulgi?

Kryterium przychodowe nie jest jedynym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z ulgi. Zarówno pierwotna, jak i rozszerzona wersja programu „mały ZUS” uwzględnia inne ograniczenia, które nie uległy zmianie.

·         Ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy w minionym roku prowadzili działalność przez mniej niż 60 dni.

·         „Mały ZUS” nie dotyczy też tych podatników, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z VAT.

·         Po ulgę nie sięgną również osoby, które równolegle prowadzą inną, pozarolniczą działalność, oraz te, które względem pracodawcy jako przedsiębiorcy mają te same obowiązki jak podczas zatrudnienia na etat.

Co więcej, ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną należy opłacić w pełnej wysokości. Ta w 2020 roku nie może być niższa niż 362,34 zł[2]. Obowiązują też ograniczenia czasowe. Z niższych składek w ramach „małego ZUS plus” można korzystać jedynie przez 3 lata. Skąd ten limit? W dużym uproszeniu chodzi o możliwość „uzbierania” stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.

Jak wnioskować o „mały ZUS plus”?

Przedsiębiorcy, którzy spełniają wszystkie kryteria, mogą zgłosić się do urzędu do 2 marca 2020 roku. Zanim złożą wniosek o opłacanie niższych składek, muszą najpierw skompletować potrzebne dokumenty.

Jeśli wnioskodawca w ubiegłym roku prowadził biznes, a do tej pory nie korzystał z „małego ZUS”, powinien wyrejestrować się z ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA[3] oraz złożyć wniosek ZUS ZUA, czyli zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych. Takie pismo powinny także przesłać osoby, które w lutym 2020 roku rozpoczynają lub wznawiają działalność rozpoczętą w ubiegłym roku. Jeśli zaś przedsiębiorca do tej pory korzystał z programu „mały ZUS”, przejście na „mały ZUS plus” nastąpi automatycznie i nie będzie wymagało składania żadnych dokumentów.[1] 1 lutego rusza Mały ZUS Plus – więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne, https://www.gov.pl/web/rozwoj/1-lutego-rusza-maly-zus-plus---wiecej-firm-skorzysta-z-nizszych-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne
[2] Informacja o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2020 r., https://www.zus.pl/o-zus/komunikaty/-/publisher/komunikat/1/informacja-o-wysokosci-skladek-na-ubezpieczenie-zdrowotne-w-2020-r_/3138364
[3] „Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r. – wyjaśnienia z przykładami, https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/-maly-zus-plus-od-1-lutego-2020-r_-wyjasnienia-z-przykladami/2489592

Zajrzyj na bloga FaktorOne i zainspiruj się z nami!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.