Indywidualny mikrorachunek podatkowy – jak się rozliczać?

Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy nie muszą już szukać numeru konta właściwego oddziału urzędu skarbowego. Większość należności wpłacą na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Indywidualny mikrorachunek podatkowy – jak się rozliczać?

Wpłata podatków na jeden numer konta pozwoli uregulować należności względem kilkuset oddziałów skarbówki. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje mikrorachunek podatkowy. To indywidualne konto, na które należy wpłacać podatki PIT, CIT i VAT. Przelane na swój rachunek należności trafią następnie do właściwego urzędu.

Jakie podatki wpłacimy na mikrorachunek podatkowy?

Chodzi o wpłatę podatków dochodowych, która może być konieczna np. w sytuacji niedopłaty przy rocznym rozliczeniu się ze skarbówką. Na indywidualny rachunek podatnicy zobowiązani są wpłacać także podatek od towarów i usług. To jedyne podatki, które należy wpłacać na takie konto. Zasady dotyczące pozostałych rozliczeń np. w ramach karty podatkowej, czy uregulowanie podatków lokalnych, pozostają bez zmian. W ich przypadku należy sprawdzić właściwy spośród kilkudziesięciu udostępnianych przez resort w wykazie numerów kont bankowych skarbówki. Co istotne, mikrorachunek służy wyłącznie do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na osobiste lub firmowe konto bankowe.

Skąd pobrać numer mikrorachunku? 

Ministerstwo Finansów udostępniło generator numerów mikrorachunku, który dostępny jest na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Aby wygenerować numer rachunku, potrzebny jest NIP lub PESEL. Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą lub rozlicza się z podatku od towarów i usług, powinien skorzystać z numeru NIP. Dostęp do numeru rachunku poprzez PESEL przeznaczony jest dla osób fizycznych nieprowadzących własnego biznesu i nierozliczających się z VAT. Można także – tradycyjnie – udać się do dowolnego urzędu skarbowego i poprosić o wydanie osobistego numeru mikrorachunku. Resort finansów radzi, by nie dać się oszukać i nie korzystać z innych stron internetowych, poprzez które wyłudzacze mogą chcieć np. opłaty za wygenerowanie mikrorachunku.[1] Pobranie numeru indywidualnego konta za pośrednictwem generatora udostępnionego przez ministerstwo jest bezpłatne i jest to jedyna strona internetowa umożliwiająca wygenerowanie rachunku.

Skąd podatnik ma wiedzieć, że pobrał właściwy numer?

Poprawny mikrorachunek podatkowy składa się z 26 znaków. Pierwsze dwa to tzw. liczba kontrolna w postaci dwóch liter. Kolejne osiem znaków: 10100071 są takie same dla każdego mikrorachunku i wskazują na numer rozliczeniowy w NBP. Kolejne trzy cyfry, czyli „222” to stały ciąg wskazujący na numer uzupełniający w NBP. Kolejną cyfrą jest 1 lub 2 w zależności od tego,  czy korzystaliśmy z numeru PESEL (1) lub NIP (2). Kolejne cyfry to numer PESEL lub NIP podatnika. Na kolejnych pozycjach będą zera, tak aby rachunek składał się z 26 znaków.

Resort finansów radzi, by przed wpłatą na tak wygenerowany numer rachunku sprawdzić, czy zawiera on stały ciąg cyfr i czy identyfikator tj. PESEL lub NIP został poprawnie wskazany w numerze rachunku. Numer mikrorachunku jest stały. Nie zmieni się w przypadku zmiany adresu siedziby firmy, czy miejsca zamieszkania. Nie zmieni się także po zmianie nazwiska czy urzędu skarbowego podatnika.

Pomysł mikrorachunków podatkowych ma zmniejszyć ryzyko pomyłki przy wyborze urzędu, któremu podatnik winny jest pieniądze. Ma także zminimalizować ryzyko błędu przy wpisywaniu konkretnego rachunku bankowego, a przede wszystkim – usprawnić i skrócić „papierkową” robotę.

[1] https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/

Zajrzyj na bloga FaktorOne i zainspiruj się z nami!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.