Faktoring nie jest dla Ciebie? Daj się zaskoczyć!

Wydaje Ci się, że faktoring nie jest dla Ciebie? Poznaj sytuacje, w których możesz z niego skorzystać, nawet jeśli działasz jako freelancer, niewielkie przedsiębiorstwo produkcyjne, czy po prostu brakuje Ci pieniędzy na rozwój, zakupy firmowe lub realizację nowych zleceń.

Faktoring nie jest dla Ciebie? Daj się zaskoczyć!

Co to jest faktoring

Faktoring to nowoczesny sposób finansowania działalności przedsiębiorstwa. Polega on na cesji wierzytelności wynikających z faktur wystawionych z długim terminem płatności. Przedsiębiorca, który zrealizował zlecenie i wystawił klientowi fakturę, przekazuje ją do sfinansowania przez faktora. Ten bez zbędnej zwłoki wypłaca mu pieniądze, a sam czeka na wpłaty od kontrahentów. Dzięki temu przedsiębiorca nie zamraża swoich pieniędzy w fakturach, ma do nich bieżący dostęp, może przeznaczyć je na dowolny cel.

Jak to działa w praktyce, i w jakich sytuacjach takie rozwiązanie może pomóc w rozwoju firmy? Podpowiadamy.

Mała firma produkcyjna vs. duża sieć handlowa

Długie terminy płatności to w przypadku dużych graczy i sieci handlowych standard, z którym nie należy walczyć, jeśli zależy nam na kontrakcie. Przedsiębiorcy powinni znaleźć własny sposób na poradzenie sobie z zamrożonymi środkami. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się w takiej sytuacji faktoring, który pozwala natychmiast uwolnić gotówkę z faktur, a którego koszty można uwzględnić w cenie oferowanego produktu. Koszt usługi dodatkowo nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy i nie wpływa na jej bilans.

A może płynność w abonamencie?

Przedsiębiorcy, którzy podejmują stałą współpracę z dużymi partnerami powinni dodatkowo zastanowić się nad produktem najkorzystniejszym dla nich z perspektywy sposobu rozliczania. Przy wielu kontrahentach i licznych fakturach najbardziej opłacalny może okazać się faktoring w abonamencie, w ramach którego firma może finansować dowolną ilość faktur, płacąc przy tym z góry określoną, jedną, stałą miesięczną opłatę. Przy mniejszej ilości klientów i faktur, korzystniejszą opcją może być produkt oparty na rozliczeniu podobnym do zasad na jakich działają karty kredytowe. Przed wyborem produktu warto porozmawiać z doradcą, opowiedzieć mu o potrzebach firmy i dopiero wtedy wybrać produkt jak najlepiej do nich dopasowany.

Freelancer kontra korporacja

Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku freelancerów działających w branży IT czy graficznej. Bardzo często otrzymują oni dobre i stałe zlecenia outsourcowane przez duże firmy i korporacje. Wymagają one od nich dużego zaangażowania jeśli chodzi o czas, ale także wiele cierpliwości. Długie terminy na fakturach to standard w przypadku firm korporacyjnych z długą ścieżką płatności, co jest szczególnie dotkliwe dla freelancerów współpracujących z nimi na zasadach B2B. Co mogą zrobić właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych by zapewnić sobie pieniądze na VAT, ZUS i inne wydatki, nie tylko te firmowe.

Młoda firma, niewielkie możliwości finansowania

Jeśli Twoja firma jest stosunkowo młoda, wiele z popularnych źródeł finansowania nie jest dla Ciebie dostępnych. Na przykład, aby dostać kredyt potrzebujesz wykazać się odpowiednim stażem i historią obrotów, a dodatkowo musisz przedstawić twarde zabezpieczenia. Co robić, jeśli oferujesz kontrahentom długie terminy płatności, a jednocześnie w okresie oczekiwania na spłatę, nie możesz polegać na własnych środkach i potrzebujesz zewnętrznego finansowania?

Faktoring to usługa, po którą mogą sięgnąć nawet młode, nowopowstałe firmy już od 1 dnia działalności. Dzieje się tak dzięki temu, że produkt ten opiera się w dużej mierze na rzetelności kontrahentów, a nie historii obrotów czy dostępnych środkach trwałych. Faktor ocenia kondycję finansową partnerów biznesowych, przyznaje limit faktoringowy i bez zbędnej zwłoki wypłaca pieniądze z faktur przekazywanych do finansowania.

Weź faktoring dłużny, skorzystaj ze skonta!

Twój dostawca oferuje rabaty za wcześniejszą spłatę należności? Chciałbyś skorzystać ze skonta, ale chwilowo nie masz pieniędzy na uregulowanie należności w wyznaczonym terminie? Weź faktoring dłużny, zwany także faktoringiem kupieckim lub odwrotnym i kupuj towary w korzystnej cenie.

Jak to działa? Twój dostawca wystawia Ci fakturę za zakupiony przez Ciebie towar. Taki dokument przekazujesz do swojego faktora, który bez zbędnej zwłoki reguluje należność w Twoim imieniu. Dzięki temu możesz skorzystać z oferowanego skonta, rabatu, promocji lub zatowarować swój sklep przed sezonem, nawet jeśli w danym momencie nie masz na to wystarczających środków.

Wygrałeś przetarg, dostałeś nowe zlecenie?

W życiu każdej firmy przychodzi zazwyczaj taki moment, w którym pojawia się pierwsze, duże zlecenie lub pierwszy wygrany przetarg. Takiej szansy nie można przegapić, ale co zrobić jeśli akurat nie masz wolnych środków na realizację zamówienia?

Rozwiązaniem tej sytuacji może być faktoring. Pieniądze na realizację nowo pozyskanych zleceń możesz otrzymać w wyniku cesji wierzytelności wynikających z faktur wystawionych innym kontrahentom. Nieprzeterminowaną fakturę przekazujesz firmie faktoringowej, a ona natychmiast wypłaci Ci pieniądze na Twoje konto.

Zakaz cesji nie musi być problemem

Finansowanie działalności za pomocą faktoringu jest możliwe nawet w przypadku, gdy w umowie zawarty został zakaz cesji wierzytelności. Wyobraź sobie sytuację, w której masz firmę budowlaną i nagle udaje Ci się wygrać przetarg na budowę nowej biblioteki miejskiej finansowanej ze środków gminy pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej. Oczywiście cieszysz się z nowego kontraktu, ale jednocześnie masz świadomość, że gmina zapłaci Ci dopiero po 30 lub 60 dniach od wystawienia przez Ciebie faktury.

Świadomość, że urząd jest pewnym wierzycielem, wcale nie zmienia faktu, że będziesz musiał zainwestować własne środki, zabezpieczyć wypłaty pracowników, a w tym czasie Twoja firma pozostanie bez pieniędzy. Faktorzy oferujący usługę faktoringu z cesja cichą i jawną, pomogą Ci uporać się i z tym problemem.

Jak widzisz faktoring może okazać się zbawienny w wielu biznesowych sytuacjach, a dzięki niemu Twoja firma może zyskać nowe zlecenia i kontrakty. Ważne, byś dobrał produkt odpowiadający potrzebom Twojej firmy i specyfice jej działalności.

 

Zobacz, co możemy zaoferować
Twojej firmie

Porozmawiaj z doradcą i wspólnie wybierzcie najlepsze rozwiązanie.

weź faktoriong 

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.