Faktoring na Start-up, czyli skąd pozyskać finansowanie na szybki rozwój

Polskie start-upy mają się doskonale, a ich liczba co roku wzrasta. Ich założyciele swoje doświadczenia zdobywali najczęściej w korporacjach, własnych firmach lub innych startupach. Aż 76% startupów działa w modelu B2B, sprzedając swoje unikalne technologie i usługi innym firmom, przy czym ich działalność koncentruje się głównie w obszarach oprogramowania do analityki Big Data, narzędzi badawczych, Internetu rzeczy, narzędzi deweloperskich, narzędzi do marketingu oraz nauk przyrodniczych.

Faktoring na Start-up, czyli skąd pozyskać finansowanie na szybki rozwój

Problemy polskich startup'ów

Z jakimi problemami borykają się startupy najczęściej? Jak się okazuje dla ponad 64% z nich największy problem stanowią źródła finansowania. Startupy potrzebują pieniędzy na działalność i rozwój zarówno na początku jak i w kolejnych etapach, a te nadchodzą bardzo szybko. To właśnie potencjał bardzo szybkiego wzrostu wynikający z przewagi technologicznej bądź niszy produktowej, odróżnia startupy od innych, nowopowstałych firm. To firmy założone z myślą o osiągnięciu wielkiej skali w bardzo krótkim czasie a ich tempo wzrostu sprawia, że to brak środków finansowych, a nie kadra bądź kontakty biznesowe są największym problemem przed jakim stają właściciele startupów.

Źródła finansowania

Dla niemal 70% firm tego rodzaju głównym modelem finansowania w 2017 roku było finansowanie z własnych oszczędności i reinwestowanie przychodów. I choć zewnętrzne źródła finansowania, takie jak akceleratory, aniołowie biznesu czy fundusze venture capital zdecydowanie zyskują na popularności dzięki ‘modzie’ na inwestowanie w startupy przez elity biznesu, to jednak większość firm nadal musi opierać się na własnych środkach.

Krótki staż na rynku

Poza deficytem kapitału inwestycyjnego, startupy borykają się również z problemem braku stażu na rynku, a co za tym idzie historii działalności, co skutecznie uniemożliwia im współpracę z bankami w zakresie otrzymania kredytów i bankowych pożyczek.

Faktoring - rozwiązanie dostępne dla wszystkich

To właśnie w tym momencie rozwiązaniem może okazać się faktoring z jego ekspresowym procesowaniem, szybką decyzją, skróceniem relacji na linii instytucja – klient i możliwością uzyskania finansowania ad hoc, dokładnie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Faktoring nie opiera się na posiadanym kapitale spółki czy jej twardych zabezpieczeniach. Jest źródłem finansowania na podstawie faktur wystawionych za sprzedaż towaru lub realizację usługi i udostępnia przedsiębiorcom ich własne środki, które pozyskuje następnie z wystawionych przez niego faktur od jego Klientów.

Dla wszystkich, w tym JDG

Nie bez znaczenia jest również struktura polskich startupów. Jak się okazuje ok. 70% z nich to spółki z o.o. natomiast ok. 15% to Jednoosobowe Działalności Gospodarcze. Również dla nich w ofercie FaktorOne znalazły się dedykowane produkty z ofertą dopasowaną do ich wymagań i ograniczeń. Co więcej właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą teraz pokusić się o faktoring online z jasną, dzienną prowizją i wypłatą w wysokości 100% wartości faktury. Bez zbędnych dokumentów i formalności. Tak jak startupy lubią najbardziej – czyli szybko!

Faktoring eksportowy

Warto również zauważyć, że aż 47% polskich startupów to startupy eksportujące, które więcej niż połowę swojego przychodu zdobywają współpracując z zagranicznymi kontrahentami - głównie z Europy i Stanów Zjednoczonych. Jak udowadniają to liczby, eksporterzy znacznie lepiej radzą sobie pod względem finansowym od firm działających jedynie lokalnie, więc można spodziewać się, że eksportowanie towarów i usług przez startupy stanie się w przyszłości silnym trendem. Faktoring w FaktorOne obejmuje również obsługę walut, co może okazać się dużym ułatwieniem w takim modelu współpracy zagranicznej.

Budowanie pozytywnego wizerunku

Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę założyciele startupów, którzy doceniają korzyści płynące z zapewnienia swojej firmie płynności finansowej od samego początku jej istnienia? Faktoring pomaga również w tworzeniu pozytywnego wizerunku marki i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Jeśli masz pieniądze na bieżące finansowanie działalności swojej firmy, swoje należności regulujesz na czas, nie spóźniasz się z wypłatami dla pracowników i nie masz problemów z terminową realizacją zleceń, Twoi Klienci postrzegają Cię jako rzetelnego partnera w biznesie, a wysoka kultura pracy i współpracy jest dla nowoczesnych firm niemal tak ważna, jak ich szybki i dynamiczny wzrost!

Szukasz informacji o faktoringu? Przeczytaj i zostań ekspertem!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.