Czym jest content marketing i dlaczego nie wolno Ci o nim zapomnieć!

Czym tak naprawdę jest content marketing i jakimi cechami powinny charakteryzować się treści, które tworzysz? Przeczytaj i dowiedz się, czy na pewno w pełni wykorzystujesz potęgę content marketingu w swojej firmie i czemu tak ważne jest, żebyś robił to świadomie i dobrze.

Czym jest content marketing i dlaczego nie wolno Ci o nim zapomnieć!

Czym jest content marketing?

Sformułowanie 'content marketing' oznacza marketing treści, czyli działania mające na celu pozyskiwanie i utrzymanie klientów poprzez publikowanie i dystrybuowanie atrakcyjnych, ciekawych i wartościowych dla odbiorców treści, a w konsekwencji oczywiście przekonanie ich do zakupu lub skorzystania z usług danej marki. W jaki sposób następuje pozyskanie Klienta w Internecie? Oczywiście poprzez zachęcenie go do odwiedzenia naszej strony Internetowej, a najprostszą droga by tego dokonać jest zapewnienie jej wysokiej pozycji w wyszukiwaniach na związane z naszym produktem lub usługą słowa kluczowe.

Jeszcze do niedawna, a nawet do tej pory, wielu przedsiębiorców kojarzyło 'content' jedynie z treściami pisanymi, podczas gdy obecnie, w związku ze stale poszerzającym sie wachlarzem kanałów dotarcia do użytkownika i zatarciem się granicy pomiedzy marketingiem online i offline, marketing treści to o wiele więcej niż artykuły, wpisy na blogu, etc.

Jakie treści tworzą 'content' Twojej firmy?

  • wszelkiego rodzaju treści zamieszczane na Twojej stronie internetowej, w tym opisy produktów, opisy kategorii, etc.
  • artykuły i wpisy na blogu (zarówno w ramach Twojej strony firmowej, jak i na innych, niezależnych portalach), tutoriale, poradniki, ebooki  
  • treści video umieszczane tak na stronie www., jak i na portalach typu Youtube, Vimeo, etc.
  • banerki i wszelkiego rodzaju formy reklamy, adwords, reklama natywna
  • newslettery, mailingi, itp.
  • posty i zdjęcia oraz grafiki publikowane na portalach społecznościowych (profilach firmowych na Facebooku, Instagramie, LinkedInie), jak również relacje live czy Instastories
  • wszelkiego rodzaju komunikacja i komunikaty kierowane do Klientów w dowolnej formie (w tym równiez materiały drukowane - ulotki, etc.)

Jakie powinny być dobre treści spełniające cele content marketingu?

1. Ciekawe i interesujące 

Skoro celem nadrzędnym content marketingu jestr pozyskiwanie klientów, publikowane treści muszą zainteresować potencjalnych odbiorców. Aby zyskać pewność, że treści, które tworzysz poświęcając na to pieniądze, czas i zasoby ludzkie, właśnie takie są, warto stworzyć sobie portret Twojego idealnego Klienta - jego personę. Jesli będziesz wiedzieć, jakie strony internetowe odwiedza, ile ma lat, co robi na co dzień, jakie ma rytuały, skąd pochodzi i gdzie pracuje, łatwiej zidentyfikujesz jego zainteresowania i dowiesz się w jakich kanałach trafić do niego z Twoją komunikacją.

Na atrakcyjność publikowanych treści w dużej mierze wpływa także sposób ich 'zaserwowania'. Ustal język i ton jakimi posługiwać się będzie Twoja marka, wykorzystaj w komunikacji strategię storytellingu, zadbaj o przyciągającą wzrok i miłą dla oka oprawę graficzną. Pamiętaj, że ludzie interesują się tym, co sami przeżyli, widzieli, znają i lubią. Eksperymentuj i pozwól odbiorcom utożsamiać się z historią, którą opowiadasz. 

 2. Adekwatne do potrzeb użytkowników i odpowiadające ich zainteresowaniom

Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest zamieszczanie treści, które są interesujące jedynie z ich - bardzo wąskiego - punktu widzenia, z pozycji sprzedawcy danego produktu lub usługi, a nie z perspektywy potencjalnych Klientów. Warto wyjść zza biurka, spojrzeć na swoją działalność z perspektywy 'innego podwórka', kogoś spoza firmy. Co rzeczywiście interesuje osoby z Twojej grupy docelowej, co je bawi, odpowiedzi na jakie pytania szukają w Internecie, co lubią oglądać i na jakich kanałach? 

3. Niekoniecznie ściśle związane z produktem lub usługą

Pamiętaj, że treści, które publikujesz nie muszą być ściśle związane z produktem jaki sprzedajesz lub biznesem, który prowadzisz. Jeśli produkujesz określone produkty spożywcze, załóż bloga o odżywianiu lub gotowaniu. Sprzedajesz walizki? Pisz o podróżach - sposobach na tanie wyjazdy, ciekawych destynacjach, zwyczajach panujących w określonych krajach, etc. Spójrz szerzej, a przede wszystkim spójrz z perspektywy swojego odbiorcy. Jakie tematy pośrednio zwiazane z Twoim produktem mogą go zainteresować? 

4. Spójne

Wszystkie treści jakie pojawiają się na Twojej stronie www, jak i poza nią powinny być spójne, zarówno jesli chodzi o przekaz, ton wypowiedzi, język, etc., jak i kolorystykę, oprawę graficzną, rodzaj zastosowanej czcionki. Pozwoli to na lepszą identyfikację Twojej marki, stworzy spójny wizerunek brandu i zapewni jego lepszą rozpoznawalność. 

5. Autentyczne i wiarygodne

W jakikolwiek sposób komunikujesz się z Klientami, pamiętaj by wszystkie treści jakie tworzysz, komunikaty, fimiki, etc. były autentyczne. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie pisz o czymś, o czym nie masz pojęcia. Jesli chcesz skomunikować się z Klientami, którzy są na przykład dużo młodsi od Ciebie, zatrudnij ambasadora marki, który będzie mówił ich głosem i będzie jednym z nich. Pozwoli Ci to zwiększyć wiarygodność i przekonać odbiorców do Twojej marki.

6. Odpowiadające wymogom SEO

Poza przyciąganiem i utrzymaniem Klientów, content marketing ma jeszcze inną wartość. Jest jednym z podstawowych narzędzi z punktu widzenia SEO. Tworząc i udostepniając treści zgodne z zasadami i dobrymi praktykami SEO, poprawiamy pozycję naszej strony w wyszukiwarce. Im wyżej wyświetla się ona w wynikach wyszukiwania, tym większa szansa, że użytkownik wejdzie na nią, ponza, a wreszcie zakupi Twój produkt.

Przed przystąpieniem do tworzenia jakiegokolwiek rodzaju 'contentu', warto zatem zapoznać się z podstawami SEO - analizą słów kluczowych i zasadami zamieszczania interesujących nas fraz w artykułach, zasadami linkbuildingu, opisywania grafik, tworzenia treści w zakresie meta title i meta derscription, etc.

Nie zapominaj jednak przy tym, że wyszukiwarki cenią obecnie przede wszystkim użyteczność treści dla użytkownika, ich wartość, autentyczność i przydatność. Im więcej osób trafi na Twoją stronę, poświęci czas na przeczytanie stworzonych przez Twój zespół treści, zainteresuje się ofertą, wejdzie na inne podstrony, etc., tym wyżej Twój adres www. pojawiać się będzie w organicznych wynikach wyszukiwania.

7. Łatwo dostępne 

Upewnij się, że treści które tworzysz i zamieszczasz na stronie można łatwo na niej znaleźć. Zadbaj o intuicyjną nawigację, przejrzysty podział treści, łatwy sposób wyszukiwania.

 Analiza i optymalizacja treści

Niezależnie od tego, ile treści tworzysz i jak ciekawe wydają Ci się Twoje artykuły, poradniki, banery, posty czy wpisy na blogu, nie zapomnij o ich analizie i optymalizacji. Co jakiś czas sprawdzaj, ilu użytkowników przyciągają na stronę, jak konwertują i jak sie pozycjonują. Wyciągaj wnioski i implementuj je w kolejnych działalniach content marketingowych, które podejmujesz. Nie zapominaj również o podglądaniu konkurencji. Może firma, które oferuje podobne produkty lub usługi, tworzy treści, które pozytywnie Cię zainspirują?

Zajrzyj na bloga FaktorOne i zainspiruj się z nami!

Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie mamy!

Masz firmę? Chciałbyś ją rozwijać, ale długie terminy płatności na fakturach sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy nie tylko na uregulowanie stałych zobowiązań, ale także na inwestycje w innowacje i realizację Twoich planów?

Mamy rozwiązanie dla Ciebie. 

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej firmie i wspólnie wybierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.